Karácsony Gergely megbénult – nagy kérdés, hogy fog ez így működni
2024. október 11. 16:55
Lezajlott a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülése, amelyen folytatódott Magyar Péter monodrámája a Tisza Párt részéről. A városvezetés azt hangoztatja, hogy a patthelyzet demokratikus, a Fidesz pedig bénázást emleget. Kibírja-e hosszú távon a közgyűlés a zűrzavart, és kinek mi az érdeke?
A Fővárosi Közgyűlés a magyar politika laboratóriuma lesz a 2026-os választásig – jósolta lapunknak Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója augusztusban.
Karácsony Gergely az apró kérdésekben engedett ugyan, a nagyobbakban már nem, mert meg akarja őrizni a befolyását”
A laboratórium múlt pénteken megkezdte működését, ám az, hogy mit fognak kotyvasztani a képviselők, egyelőre kérdés. A helyiség mindenesetre még egy darabban van, a kavargó vegyületek ez idáig nem váltak robbanó eleggyé. Az első ülésnap lezajlott úgy, hogy a szövetségeket illetően semmi nincs eldöntve, semmi nem visszavonhatatlan, de ezt-azt már sikerült így is elfogadniuk a városatyáknak és -anyáknak. Bár sokan úgy vélekedtek, hogy Magyar Péteréknek érdekük lenne kiharcolni egy új választást, az első nap után erre nem utalnak jelek a Tisza Párt részéről, tehát ha akarnak is ilyet, egyelőre inkább kivárnak.
Magyar Péter, a Tisza párt elnöke továbbra is főszerepet akar játszani. Fotó: Gábor Markovics
A megbénult „elnök”
A szűk többséggel újraválasztott főpolgármester imázsának fontos eleme, hogy képes kompromisszumot összehozni ellenérdekelt felek között. Eljött az idő, hogy Karácsony Gergely bizonyítsa, ez nem pusztán marketingszöveg, a közgyűlésben ugyanis senkinek nincs abszolút többsége.
A főpolgármester most hasonló helyzettel nézhet szembe, mint az elnöki rendszer államfői, amikor bírják a nép közvetlen felhatalmazását, de a szintén a nép által megválasztott törvényhozó szervben nincs meg a felhatalmazásuk. Lakner Zoltán politológusnak az ATV Egyenes beszéd című műsorában például a francia kormányforma jutott az eszébe az első fővárosi ülésnap után. Mint mondta, fontos, hogy van-e „elnöki többség”, mert attól függ, hogy az elnök át tudja-e vinni a programját a parlamenten – esetünkben a főpolgármester a Fővárosi Közgyűlésen. Lakner megjegyezte, ilyen helyzet 1990 óta nem volt a városházán. Horn Gábor, a Republikon Intézet vezetője, egykori SZDSZ-es politikus egyébként éppen az 1990 és 1994 közötti fővárosi ciklusra hivatkozva beszélt optimistán az ATV híradójának. „Demszky ugyanolyan helyzetben volt, mint most Karácsony, nem volt többsége a fővárosban, szinte naponta kellett megállapodnia a konkrét programok mentén, és az sikeres időszak volt. Tehát önmagában a helyzetet nem látom megoldhatatlannak” – fogalmazott.
A főpolgármesternek még mindig marad egy fegyvere: akármeddig visszadobhatja a közgyűlés által elfogadott döntéseket”
A Karácsony-csapat mindenesetre már kifundálta, hogy miként lehet pozitívan kommunikálni a helyzetet. Barabás Richárd, a Párbeszéd – A Zöldek Pártja fővárosi frakcióvezetője a pénteki ülés után az ATV-ben azt magyarázta, ez az eddigi legdemokratikusabb közgyűlés, mert senkinek nincs többsége. A Fidesz frakcióvezetője, Szentkirályi Alexandra viszont ezzel párhuzamosan a Hír TV Napi aktuális című műsorában inkább bénázásnak titulálta a baloldali „sokszínűség” megnyilvánulásait a közgyűlésben. Többek közt a továbbra is hiányzó főpolgármester-helyettes ügyére hivatkozott.
Vitézy Dávidék ügyek mentén kívánnak együttműködni. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Még egy fontos kérdésre rá kell világítani a közgyűlés és a főpolgármester viszonyát illetően: miként lehetséges, hogy a főpolgármestert felhatalmazták a választók, de az őt indító pártokat nem? Szakértők egybehangzó véleménye szerint az anomáliát a Tisza-szavazóknál érdemes keresni, akiknek túlnyomó része Karácsonyra ikszelhetett, tehát tulajdonképpen ők tarthatták hivatalban a főpolgármestert, a Magyar Szocialista Párt, a Demokratikus Koalíció és a Párbeszéd alkotta konglomerátum támogatói ehhez kevesen lettek volna. Pindroch Tamás, az Alapjogokért Központ vezető elemzője lapunk hasábjain fejtette ki véleményét: „Ne legyen kétségünk, valamikor meg fognak egymással egyezni, hiszen a Karácsony–Tisza-szavazóbázis nagyjából egy tömböt alkot.” Szerinte egyáltalán nem biztos, hogy Magyar részéről eredményes politika lehet Karácsonnyal szembemenve alakítani a közgyűlési munkát. „Úgy tűnik tehát, hogy a kardcsörtetés ellenére egymásra van utalva Magyar Péter és Karácsony Gergely” – vélekedett.
Folytatódik a one man show
Bár Magyar Péter a Fővárosi Közgyűlésbe nem ült be, az alakuló ülésen azért megjelent. A jelenet ahhoz hasonlított, amikor Gyurcsány Ferenc a 2019-es alakuló ülésen szintén jelen volt megfigyelőként.
A Tisza Párt elnöke nem bízta rá Ordas Eszter frakcióvezetőre a feladatot, maga tartott sajtótájékoztatót a Városházán. Fontosnak tartotta hangoztatni, hogy az alakuló ülésen megdőlt a teória, mely szerint nagykoalícióra fognak lépni Karácsony Gergelyékkel.
Karácsony Gergely foggal-körömmel ragaszkodik Kiss Ambrushoz, aki immár a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Egyelőre igazolódni látszik Kiszelly Zoltán egyik korábbi értékelése: Magyar Péter továbbra is úgy akar előtérben maradni, mint pártja egyetlen arca. A politológus többek között ennek tudta be azt is, hogy Magyar jó előre kijelentette, nem akarnak a fővárosi cégek vezetőségeibe embereket küldeni. Ha a cégvezetőségekbe nem ült is be senki közülük, azért nem maradt fővárosi pozíció nélkül a párt, egyelőre ugyanis az egyetlen tanácsnoki poszt a Tisza Párt frakciójában politizáló Bovier Györgyé lett, amit a párbeszédes Barabás Richárd nagyon jó lépésnek nevezett az ülés után.
Magyar Péter egyébként hiába igyekezett a Tisza Párt egyetlen megjegyezhető arca maradni, a formáció eddig ismeretlen politikusai közül néhányan azért bekerültek a hírekbe. Más kérdés, hogy nem éppen pozitív összefüggésben említették őket, ami nem biztos, hogy ellenére van Magyarnak, ha valóban féltve őrzi a Tisza színpadán játszott szerepét. Ahogy azt a Mandiner megírta, Ordas Eszter például társaival egy menetrend szerinti hajóüzemeltetés tárgyában 2020 nyarán kiírt BKV-tendert próbált megcsapolni, amiért 16,5 millió forintos büntetést kaptak a Gazdasági Versenyhivataltól. Egy másik tiszás képviselő, Kollár Kinga pedig azzal került be a hírekbe, hogy egy Facebook-kommentjében azt írta: „Sajnos amíg az oktatás nem változik, addig mi is ugyanolyan agymosott nép leszünk, mint az oroszok.”
Időnyerés
Az alakuló ülés legnagyobb vitája egy elsőre jelentéktelennek tűnő dologról robbant ki: a szervezeti és működési szabályzatról. Mint ismeretes, végül nem sikerült elfogadni az szmsz-t, amit Barabás Richárd azzal magyarázott, hogy Vitézy Dávid még „kampányüzemmódban van”.
A Párbeszéd-frakcióvezető úgy foglalta össze, „jogtechnikai vita van a közgyűlésben azzal kapcsolatban, hogy van-e a főpolgármesternek jogköre a módosításokat önhatalmúlag nem beengedni a közgyűlés elé”. Barabás próbálta ugyan kisebbíteni a vita jelentőségét, érthető, hogy Vitézynek nem érdeke, hogy a jelenlegi szmsz maradjon. Ki tudja, a továbbiakban Vitézy talán éppen Barabásnak a „legdemokratikusabb közgyűlésről” szóló szavaival fog érvelni azon álláspontja mellett, hogy a főpolgármester mégse dönthessen egyedül a módosítókról.
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője azt ígéri, igyekeznek konstruktív munkát végezni. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
A vitával kapcsolatban Kiszelly Zoltán az alakuló ülés után a Mandinernek azt nyilatkozta, mindez amiatt történt, mert elmaradt az alku. Karácsony az apró kérdésekben engedett ugyan, a nagyobbakban már nem, mert meg akarja őrizni a befolyását. Van némi jelentősége annak, hogy a képviselők három helyett öt percet beszélhetnek, de az sokkal lényegesebb, hogy sem ők, sem a bizottságok nem kaptak erősebb jogosítványokat, a főpolgármester ugyanis nem akar fogatlan oroszlán lenni.
Nagy Attila Tibor politikai elemző az ATV híradójának nyilatkozva kifejtette: Karácsony Gergely taktikai győzelmet aratott, hiszen hatályban maradt az szmsz, amely a főpolgármester jogkörét jelentősen megnövelte, a kormányhivatal viszont a jogvitában nagy eséllyel Vitézy Dávidéknak ad majd igazat. „Karácsonynak még mindig marad egy félelmetes fegyvere, amit az önkormányzati törvény biztosít számára: akármeddig visszadobhatja a közgyűlés által elfogadott határozatokat és döntéseket, tehát nem köteles aláírni őket” – hívta fel a figyelmet.
Főpolgármester-helyettes kerestetik
Az szmsz-nél is nagyobb gondot okoz a városházán, hogy nem tudtak főpolgármester-helyettest választani, pedig a törvény előírja. Ám mivel Karácsony egyelőre nem tud maga mellé állítani tizenhat embert a többséghez, nehezen elképzelhető, hogy a következő ülésen sikerrel járnak – jelenti ki Kiszelly Zoltán. A politológus úgy vélekedik, ennek részben az az oka, hogy a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Vitézy-féle Podmaniczky Mozgalom politikailag látható akar maradni, mert ha beállna egy koalícióba, azt a tízfős Tisza Párt és – pozíciójuknál fogva – Karácsonyék dominálnák, amit a két kisebb frakció mindenképp el akar kerülni. Vitézy Dávidék és Kovács Gergelyék nem akarnak az állandó többség részévé válni, ügyek mentén azonban készek együttműködni.
A baloldal érezheti, hogy romlott Budapest biztonsága, hiszen két »rendpárti« javaslatot is elfogadott a közgyűlés”
Kiszelly szerint a megoldás az lehet, hogy egy csomagban állapodnak meg – amelybe beletartozna az szmsz-en, a főpolgármester-helyetteseken és a költségvetésen kívül több személyi kérdés is –, de egyelőre nem látszik erre a politikai akarat. Mint ismeretes, az újraválasztott főpolgármester eddigi helyettesét, Kiss Ambrust gyakorlatilag senki nem akarta a pozíciójában tartani Karácsony Gergelyéken kívül. Kiss bizonyára sokat tudhat, hiszen Karácsony megmentette azzal, hogy a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatójává tette.
A városvezető jobbkeze ebben a szerepben lényegében eddigi feladatait látja el, és ehhez minden jogi felhatalmazást megkapott, ezt maga a főpolgármester közölte az Inforádióban. A Századvég igazgatója úgy véli, a végén Karácsony Gergelynek kell engednie, ahogy abba is belement, hogy harmadára csökkentsék a tanácsadói számát, és hogy Kiss Ambrusból ne legyen főpolgármester-helyettes.
Az első a rend
Szentkirályi Alexandra a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetőjeként minden fórumon hangoztatja, igyekeznek majd konstruktív munkát végezni a következő öt évben. A kormánypártoknak jól jön, hogy máris fel tudnak mutatni valamit, ami ígéretük hitelét támasztja alá: az alakuló ülésen elfogadták azt a fideszes előterjesztést, hogy állítsák vissza a korábbi szintre, vagyis fokozzák a fővárosi rendészek és a rendőrség közös járőrözését.
A fővárost öt évig vezető baloldal érezheti, hogy az utóbbi időben romlott Budapest biztonsága, hiszen egy másik „rendpárti” javaslatot is elfogadott Karácsony Gergely módosítóival a közgyűlés, ez pedig a BKK-rendészet felállítása lesz. A javaslatot Vitézy Dávid nyújtotta be – emlékezetes, hogy ez volt főpolgármester-jelölti programjának egyik legnépszerűbb eleme.
Nem lehetetlen tehát a valódi problémák megoldása felé terelni a városvezetést a jelenlegi keretek között. Kérdés, hogy érdekében áll-e mindenkinek a Fővárosi Közgyűlésben.
A fővárosi kormányhivatal szerint az, hogy a főpolgármesternek továbbra sincs egy általános helyettese, nemcsak veszélyezteti Budapest biztonságos működését, de jogszabályellenes is.
Nem boldogabb-e az a nemzet bibliai értelemben, amelynek nemzeti és kulturális szimbóluma is a kereszt? Nem az a mondás, hogy „menjetek és tegyetek tanítványommá minden népet”?
Lassan a finiséhez érkezik a Citadella megújítása. A sajtóbejáráson az is kiderült, miért döntöttek a Szabadság-szobor megtartása mellett, amelynek a talapzatába egy óriás kereszt került.
Ha nincs vele baja, akkor miért most megy a rikácsolás, vagy ha most megy, miért nem ment akkor is rögtön, amikor kereszteket rongáltak Budapesten? Vizvári Soma írása.
"Horn Gábor egyébként éppen az 1990 és 1994 közötti fővárosi ciklusra hivatkozva beszélt optimistán „Demszky ugyanolyan helyzetben volt, mint most Karácsony, nem volt többsége a fővárosban"
Ez most vagy hazudik vagy amnéziás és egyiken sem csodálkozom, hiszen az MSZP-SZDSZ koalíciónak kényelmes többsége volt az akkor még jóval nagyobb létszámú fővárosi közgyűlésben..
Csak legyünk résesen, mert a globalista ngo-k keményen "dolgoznak". Most már kiképző táborba van a psycho és ő a futár is!! Viszi az esetleges problémát, hozza a trükkös megoldást, a vörös zubbonyos DK-val együtt.
Keri-Geri mindig béna marionett volt eddig is.